Már megjelent a szeptemberben induló tanév rendje, amiből az is kiderül, pontosan mikor és milyen teendők várnak a 2024/25-es tanévben a középiskolába felvételizőkre.
A középiskolai felvételire nem csak a gyermeknek kell készülnie, hanem a szülőnek is. Fontos, hogy a szülő tisztában legyen a felvételi eljárás legfontosabb határidőivel, és a hozzájuk kapcsolódó teendőkkel. Ez különösen életbevágó a 6 és 8 osztályos gimnáziumba való jelentkezéskor, mert ilyenkor a határidők figyelése, a jelentkezéshez szükséges dokumentumok kitöltése, a jelentkezések lebonyolítása a szülő feladata. A 9. évfolyamra felvételizők esetén az adminisztráció nagy részét a gyermek általános iskolája végzi.
Tekintsük át, mik a legfontosabb határidők, és ezekhez milyen teendők társulnak!
A központi felvételi vizsgák időpontja:
2025. január 18.
Ezen a napon 10 órától írják a diákok a központi írásbeli vizsgát a diákok.
Addig azonban még sok teendő van!
2024. október 20-ig az összes középiskolának közzé kell tennie a felvételi tájékoztatóját – ebből kiderül, milyenek a pontszámítási szabályok, milyen tagozatokat (pontosabban tanulmányi területeket) hirdetnek meg, kötelezővé teszik-e a központi írásbeli felvételit, tartanak-e szóbelit. A felvételi tájékoztatókat az iskolák oldaláról tölthetitek le.
2024. október 31-ig kell az általános iskoláknak tájékoztatni a nyolcadikosokat (és szüleiket) a felvételi menetéről.
2024. november 15. A Hivatal közzéteszi a központi írásbeli felvételi vizsgát szervező gimnáziumok, intézmények jegyzékét.
2024. december 2. Eddig lehet jelentkezni a központi írásbeli felvételi vizsgára közvetlenül a vizsgát szervező intézménynél (9. évfolyamra jelentkezők esetén is!). A tesztet csak egyszer, egy iskolában kell megírni, annak eredményét országszerte elfogadják. Fontos: a központi írásbeli vizsgára jelentkezés nem „váltja ki” vagy „helyettesíti” a középfokú iskolákba történő jelentkezést, amelynek majd 2025. február 20. lesz a határideje.
Nem kell abban az iskolában írnia a gyermeknek a felvételit, ahova jelentkezik! Azt szoktuk javasolni, hogy olyan helyen írja, ahol a legkevesebb szorongással tudja ezt megtenni – ismeri az iskolát, nem kell sokat utaznia, van barátja, akivel együtt mennek, stb.
2025. január 18. 10 óra. Központi írásbeli felvételi vizsga. 10 órától az első 45 percben a magyar nyelvi felvételit, majd 15 perc szünet után újabb háromnegyed órában a matek felvételit írják meg a gyerekek. Akik alapos ok miatt igazoltan nem tudtak ebben az időpontban reszt venni a vizsgán, pótlólag január 28-án 14 órakor írhatják azt meg.
2025. február 7. A tanulót eddig a határidőig kell tájékoztatni az írásbeli vizsga eredményéről. Az értékelő lapért be kell menni abba az iskolába, ahol a gyermek a felvételit írta. Ekkor lehet fénymásolatot kérni illetve lefényképezni a gyermek feladatlapjait. Ez nagyon fontos, mert ezután általában nagyon rövid határidőn belül (24-36 óra) lehet az eredmény módosítása ügyében fellebbezni. Ilyenkor következik a „pontvadászat”.
2025. február 20. A középiskolákba való jelentkezés határideje. 8. osztályosok esetén a gyermek iskolája továbbítja a jelentkezési lapokat a központi rendszerbe, viszont a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumokba jelentkezők az űrlapok kitöltését és benyújtását egyénileg intézik.
2025. március 3-tól március 20-ig. Szóbeli felvételi vizsgák. A pontos időpontokról a szülőket az iskola általában email-ben tájékoztatja, de vannak olyan iskolák, akik csak a honlapjukon teszik közzé a beosztásokat – erre figyelni kell!
2025. március 25-27. Ebben az időszakban lehet változtatni a megjelölt iskolák/tanulmányi területek sorrendjén.
2025. május 5-ig. A diákok, a szülők és az általános iskolák megkapják a felvételről vagy az elutasításról szóló határozatot a középiskoláktól.
Ha felvették a tanulót, akkor ezzel lezárult a felvételi eljárás, már csak beiratkozni kell június végén az áhított középiskolába!
Felhívjuk a figyelmeteket, hogy az iskoláknak nem kötelezettsége a 6. és 4. osztályban felvételizők tájékoztatása.
Mivel nem is érdekük az, hogy tanulóik elhagyják az iskolát, ezt általában nem is teszik meg. A 6 és 8 osztályos gimnáziumba jelentkező gyerekek szüleinek önállóan kell figyelni a határidőket, és a felvételihez szükséges hivatalos lépéseket megtenni.
Még egy fontos tipp:
Ősszel elindulnak a középiskolákban a nyílt napok. Érdemes minél több helyre ellátogatni, mert sokkal árnyaltabb képet lehet kapni az iskola szellemiségéről, miliőjéről, mint ha csak a honlapokról tájékozódtok.